14 жовтня - День Українського козацтва · 14.10.07

Таємниця козацького імені

Ми живемо в цьому світі, де кожний із нас має своє прізвище. Прізвище. А чи задумувались ви над тим, звідки воно, де починався ваш родовід? Осмислення самих себе, своєї історії, свого коріння - це те, від чого починається само усвідомлення особистості як українця, це самоусвідомлення нації, яка почала своє відродження після вікового сну.

Величезна кількість сучасних українських прізвищ кувалась у горнилі Запорозької Січі. Саме тут вперше виникла потреба офіційної реєстрації великого числа козаків на Запорозькій Січі. Де появлялось безліч втікачів з усієї України. В ті часи існував звичай надавати їм нові прізвища, щоб втікачів не могли розшукати їх власники. Та й козацтво з Гетьманщини, які перебували на Січі на цей час, змінювали свої прізвища на прізвиська. У козацьких реєстрах, складених після Зборівської угоди 1649 року, прізвищеві назви на (енко), наприклад, Голопупенко, Дубогризенко, Петренко, Василенко, Короцюпенко мають абсолютну кількісну перевагу над всіма іншими. Наприклад, у реєстрі Київського полку 1650 року найменування прізвищ на (енко) становлять 60% від усього складу прізвищевих назв.

За прізвищем, наданим на Січі, було можна дізнатись про поширені на Україні ремесла, промисли та про характер військової, торговельної діяльності, чим саме займалися прибульці. Наприклад, Сердюк - гетьманський охоронець; Пушкар, Гармаш, Гарматій - козаки, які обслуговували або виготовляли цей вид зброї; Соломаха, Тетеря - прізвище, яке походить від назви страви, яку козаки вживали майже кожний день. Інші прізвища - це такі, як Хорунжий, Сотник, Компанієць, Гардовий, Крамар, Канторій, Стаднюк, Скляр, Саловоз, Стороженко, Мельниченко, Порохня, Тягнишкіра, Дігтяр, Стельмах, Попович, Крамар відносяться в основному до роду занять, які виконував козак.

За козаком закріплювалась назва місцевості або міста, села, звідки прибув втікач: Галицький, Кальміуський, Кодацький, Чигиринський, Лебединець, Миргородський, Прилуцький, Полтавський, Чугуєвець, Поліщук, Волошко, Волошин та ін.Також ми можемо наочно переконатися в широких міжнародних зв’язках та в інтернаціоналізмі Запорозької Січі, де збиралися представники різних націй , народностей і багато козаків одержали такі прізвища як: Лях, Полулях, Гуржій, Сербин, Литвин, Вірменко, Циганенко, Турчин, Гуцул та ін.

Значну групу прізвищ складають такі, в яких закладена характеристика особливостей зовнішнього вигляду, вдачі, властивостей поведінки Запорізьких козаків. Спостерігалось найбільш типове, промовисте, що впадало в очі, для його визначення вишукувалось найвлучніше слово, яке змальовувало зовнішній чи внутрішній портрет особистості. Це такі прізвища, як: Головатий, Головко, Чуб, Зуб, Носань, Носенко, Губа, Губенко, Шрам, Шраменко, Горбоніс, Сухий, Сухина, Лантух, Рябко, Стражак, Білий, Білан, Слинько, Легкоступ, Побігайло, Прохватило, Циподрига, Свистун, Швидкий, Покотило, Холодний, Гарячий, Солодкий, Гаркуша, Круть, Хижняк, Косач, Хмара та багато інших.

Помічаючи схожість з якоюсь рисою представників фауни і флори, особливо птахів, запорізькі козаки давали такі прізвища своїм товаришам: Сич, Сова, Сорока, Синиця, Ворона, Снігур, Голуб, Горобець, Лелека, Селезень, Кулик, Шпак, Чайка, Соболь, Шкапа.

Запорожці іноді надавали іронічні прізвища , які надавали не справжню ознаку, а її протилежність: Малютою, Малюком називали високу людину, а Махинею невеличкого зросту. Пори року, дні тижня як прізвища надавались тим втікачам, які появлялися в певний проміжок часу, що закарбувався в їх пам’яті - це такі прізвища, як: Зима, Засуха, Понеділок, Субота. Джерелом прізвищ також був і одяг: Свита, Кирея, Жупан, Столата. Козацькі прізвища, утворені від імен, також становлять значну групу: Даниленко, Василенко, Василевич, Клименко, Петренко, Павленко, Гавриленко, Мусієнко, Охріменко, Овсієнко та багато інших.

Породженням відчайдушного та розкутого духу Запорізького січового товариства є очевидно така своєрідна не лише за значенням сполучуваних слів, а й за самим способом творення група прізвищ, що немає аналогій в антропонімів інших слов’янських мов, це такі прізвища, як: Непийвода, Неїжко, Недайкаша, Неїжборщ, Нагнибіда, Паливода, Перебийніс, Убийвовк, Куйбіда та ін.

Тільки народ, який знає свій родовід, має право розвиватись і самоусвідомлюватись. Кожний повинен відчути себе українцем, тільки тоді можна вірити у майбутнє.

Відродження наших українських імен як чоловічих, так і жіночих, відродження віри, духовності наших традицій, звичаїв, моралі - це ті чинники, без яких буде важко будувати могутню, процвітаючу державу, ім’я якої - Україна.

Із нами Бог. Слава Україні!

М.Г. КОВАЛЕНКО
отаман Районового козацького товариства
«Миргородський Полк Українського Козацтва»

* * *

Комментарии

Thor · 2007-10-14 14:01 · #

Справедливости ради следовало бы еще отметить, что в среде запорожских казаков родилась также масса очень неприлично звучащих фамилий, т.к. в Сечи человеку давали не фамилию, а прозвище, причем не всегда звучащее прилично. Фамилиями эти прозвища стали несколько позднее.

bio · 2007-10-14 15:37 · #

Цiкаво :)

Жирний · 2007-12-04 02:50 · #

Спасибі за систематизацію. Сам родом за козацької місцевини, Корсуньський полк, що на Черкащині. Прізвище явно дали як антонім :-) Половину призвищ в дитинстві було в обіході. Жирний

бандера · 2008-05-16 18:52 · #

Були ще кручє: Держихвістпістолем, Рогозянийдід, Неридайменемати, Вибийголовоюдвері

Вакула · 2008-08-18 16:59 · #

Той, хто верзе про “неблагозвучність” козацьких прізвищ - довбень! Козаки часто давали жартівливі прізвища один-одному, як от Засуньхвіст, ВИрвихвіст, Нетудихата, Гнида, Шмаркля, Голота, Миршавка, Гриб тощо. Прізвищами козаки гордилися, а спроби висміяти їх закінчувалися смертю жартівника!

Петро · 2009-12-17 14:17 · #

Коваленку. Якщо є бажання ширше показати походження козацьких прізвищ, раджу зайти на мій сайт у розділ УКРАЇНСЬКЕ ПРІЗВИЩЕ та підібрати необхідну інформацію. Звичайно, бажано під інформацією ставити посилання на мій сайт. Успіхів у пропаганді козацтва і українського духу!

Андрій · 2010-05-22 18:51 · #

В нас в універі історик з прізвищем козацьким, як він дослідив ) Панібудьласка От такі пироги

Рома · 2010-06-14 19:32 · #

А в мене прізвище Желізняк. А раніше до комунізму було Залізняк. Мені дід розповідав, що ще його дід чи прадід все казав йому: " Ти ж памятай що рід твій із Запорожжя.

Вакула · 2010-09-24 15:03 · #

Допоможіть будь ласка взнати звідки пішло прізвище Ваколюк і на скільки воно древнє? Де взяло корні? І все що про нього відоме.Дякую.

nataliilatan7 · 2010-10-14 11:59 · #

Козацьке товариство «Миргородський Полк Українського Козацтва» Зі святом ! Та усіх, хто відчуває себе в душі козаком...і тих, хто просто цінує козацькі традицї і звичаї... з Дн.Українського Козацтва :) Дякую за статтю )

Родна · 2011-11-22 12:30 · #

Чи не підкажете куди можна звернутись, щоб дізнатись більше про свій родовід. Прізвища Вирвихвіст та Переймибіда говорять про його козацьке походження.

Дякую.

Наталія · 2012-07-10 14:20 · #

Дуже хочу дізнатись походження мого прізвища. Звідки його корені. Заздалегідь вдячна.

Олена · 2012-10-12 16:56 · #

Де дізнатися про походження прізвища Чайка та про його родовід, звідки пішли його корені?

Лариса · 2012-10-17 07:12 · #

Допомоможіть дізнатися про походження мого прізвища -Нездолій.

Олександр · 2013-12-29 12:07 · #

Шановний автор написано дещо пафосно.Не треба привязувати все до козаків.Козаки не становили більшості українського населення основа населення лівобережжя поспольство тобто селяни люди які працювадли на землі та і полняття козаки – це не тів що ми бачимо в середині 18 сторіччя це зовсім не лицарі в 16-до середини 17 сторіччя.А прізвища на енко це простіше син батька змпеншуване Петро Петренко,Мацко – Маценко і т.д.. Якраз ці прізвища були характерні поспольству

Александр-АВЛ · 2014-01-10 13:45 · #

Тем кто ищет корни своей фамилии советую прочитать книгу А. Баженовой “Славян родные имена”. Также у Трехлебова есть именослов.

Странное имя · 2014-01-12 10:30 · #

Александр-АВЛ, а вот мое имя – Хуйпиздаплёт. Как его расшифровать?

Віктор Легуша · 2014-05-08 10:35 · #

Моє прізвище тягнеться до 10-го століття. Ним названо село. Я козацького роду, який не знав панщини. Волоси чорні, темна пігментація шкіри. Козацькі села в Полтавській області не знали панщини і не хотіли родатися з селянами, а населення їх було чорноволосе. Я народився в селі заснованому козаком. Село по виду, як фортеця обнесено земляними валами. Взяти його майже не можливо. Це порубіжжя між степом і Київською Руссю(Полтавська обл). Мені дуже прикро, що козаків називають бігили рабоми, або розбійниками. Як ти був рабом, то рабом і залишишся. Це закладено в генах. І це ми бачимо в політиці наших керівників держави – рабська політика, бо їх корні з рабів.

Олександр · 2016-03-20 18:13 · #

Чи міг козак який вправно стріляв, одержати прізвище Пухкало?

what to see in cozumel · 2021-03-06 12:50 · #

Superbly written article, if only all bloggers offered the same content as you, the internet would be a far better place..

tulum ruinas · 2021-03-09 09:31 · #

You’ve got some interesting points in this article. I would have never considered any of these if I didn’t come across this. Thanks!.

acrehovot · 2021-07-16 17:22 · #

I think this is among the most significant info for me. And i am glad reading your article. But should remark on few general things, The website style is ideal, the articles is really excellent : D. Good job, cheers
More Info At: טכנאי מזגנים ברחובות

allmylisting · 2021-07-16 17:22 · #

I think this is one of the most vital information for me. And i am glad reading your article. But should remark on few general things, The website style is great, the articles is really nice : D. Good job, cheers
More Info At: אינדקס עסקים

asakimweb · 2021-07-16 17:22 · #

I think this is one of the most vital information for me. And i am glad reading your article. But want to remark on few general things, The site style is wonderful, the articles is really nice : D. Good job, cheers
More Info At: אינדקס עסקים

coolpageil · 2021-07-16 17:22 · #

I think this is one of the most significant info for me. And i’m glad reading your article. But should remark on few general things, The web site style is wonderful, the articles is really great : D. Good job, cheers
More Info At: קידום אתרים

expertarticlesil · 2021-07-16 17:23 · #

I think this is one of the most important info for me. And i am glad reading your article. But should remark on some general things, The web site style is great, the articles is really nice : D. Good job, cheers
More Info At: פרסום מאמרים

designforunet · 2021-07-16 17:23 · #

I think this is one of the most important info for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on few general things, The website style is ideal, the articles is really excellent : D. Good job, cheers
More Info At: קידום אתרים

businesslistingweb · 2021-07-16 17:23 · #

I think this is one of the most vital information for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on few general things, The site style is perfect, the articles is really nice : D. Good job, cheers
More Info At: אינדקס עסקים

locksmithpetahtikva · 2021-07-16 17:23 · #

I think this is among the most vital info for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on some general things, The website style is great, the articles is really nice : D. Good job, cheers
More Info At: מנעולן בפתח תקווה

hayedia · 2021-07-16 17:23 · #

I think this is one of the most important information for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on few general things, The site style is ideal, the articles is really great : D. Good job, cheers
More Info At: אינדקס עסקים

locksmithholon · 2021-07-16 17:23 · #

I think this is one of the most significant information for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on some general things, The website style is wonderful, the articles is really nice : D. Good job, cheers
More Info At: מנעולן בחולון

myarticlesil · 2021-07-16 17:23 · #

I think this is one of the most vital information for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on few general things, The website style is perfect, the articles is really excellent : D. Good job, cheers
More Info At: פרסום מאמרים

locksmithramatgan · 2021-07-16 17:24 · #

I think this is one of the most vital info for me. And i am glad reading your article. But want to remark on some general things, The web site style is great, the articles is really nice : D. Good job, cheers
More Info At: מנעולן ברמת גן

myadsil · 2021-07-16 17:24 · #

I think this is one of the most vital information for me. And i am glad reading your article. But want to remark on few general things, The website style is great, the articles is really great : D. Good job, cheers
More Info At: אינדקס עסקים

locksmithrehovot · 2021-07-16 17:24 · #

I think this is one of the most significant information for me. And i am glad reading your article. But should remark on some general things, The web site style is great, the articles is really nice : D. Good job, cheers
More Info At: מנעולן ברחובות

myservicesil · 2021-07-16 17:24 · #

I think this is one of the most significant information for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on few general things, The web site style is great, the articles is really great : D. Good job, cheers
More Info At: אינדקס עסקים

locksmithrishon · 2021-07-16 17:24 · #

I think this is one of the most significant information for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on few general things, The web site style is ideal, the articles is really excellent : D. Good job, cheers
More Info At: מנעולן בראשון לציון

ngdesign · 2021-07-16 17:24 · #

I think this is one of the most important info for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on few general things, The site style is wonderful, the articles is really nice : D. Good job, cheers
More Info At: תחפושות לפורים

manulan365 · 2021-07-16 17:24 · #

I think this is one of the most vital info for me. And i am glad reading your article. But want to remark on few general things, The site style is great, the articles is really excellent : D. Good job, cheers
More Info At: מנעולן

plumbingservices · 2021-07-16 17:24 · #

I think this is one of the most important info for me. And i am glad reading your article. But wanna remark on some general things, The website style is wonderful, the articles is really nice : D. Good job, cheers
More Info At: אינסטלטור

roofsealingil · 2021-07-16 17:25 · #

I think this is among the most significant info for me. And i am glad reading your article. But wanna remark on few general things, The web site style is ideal, the articles is really nice : D. Good job, cheers
More Info At: איטום גגות

plumberman · 2021-07-16 17:25 · #

I think this is among the most important information for me. And i am glad reading your article. But should remark on some general things, The web site style is perfect, the articles is really excellent : D. Good job, cheers
More Info At: אינסטלטור

solarrehovot · 2021-07-16 17:25 · #

I think this is one of the most vital info for me. And i am glad reading your article. But wanna remark on few general things, The website style is ideal, the articles is really excellent : D. Good job, cheers
More Info At: דודי שמש ברחובות

thepublishes · 2021-07-16 17:25 · #

I think this is one of the most vital info for me. And i am glad reading your article. But wanna remark on some general things, The site style is perfect, the articles is really nice : D. Good job, cheers
More Info At: פרסום מאמרים

Помощь по Textile