1 Отредактировано птах (29.10.2015 21:52)

Тема: Інтерв'ю з Валентином Наливайченко.

Валентин Наливайченко, экс-глава СБУ - гость ток-шоу "Люди. Hard Talk. LIVE". Выпуск от 18.10.2015
https://www.youtube.com/watch?v=aSfUKXFMcBw

http://ua.112.ua/interview/odyn-z-hener … 66786.html
( http://112.ua/interview/odin-iz-general … 66786.html ):

Влащенко: Сегодня события недели мы обсуждаем с главой СБУ в 2006-2010,  а также в 2014-2015 гг. Валентином Наливайченко.

Здравствуйте. Начнем с "Боинга". Голландская комиссия представила свой отчет. В случае войны мы имели право закрыть воздушное пространство. Но войны не было, была АТО, и все формальности были соблюдены. В то же время СБУ и руководство АТО знали, что на территории Украины уже есть российские "Буки". Не было ли это ошибкой, что мы не закрыли летное пространство?

Наливайченко: Что касается преступления, теракта на нашей территории, когда российским военным экипажем через оккупированный участок российско-украинской границы был применен переправленный российский "Бук", который зашел в Донецкую область и после этого выстрелил в пассажирское авиационное судно, то я уже неоднократно доказывал и говорил, и это есть в доказательных материалах украинской стороны, что он пересекал и рейс Аэрофлота, и рейс Малайзийских авиалиний. И, собственно, опасность и теракт, который был совершен 17 июля 2014 г., можно и нужно рассматривать (что мы сразу доказали и сейчас отдали и Нидерландам, и другим сторонам международного расследования), что это был одновременно акт военной агрессии против Украины. В украинское небо стреляет российский военный экипаж из российского "Бука". Это и есть одновременно и теракт, и акт агрессии. Закрыть-не закрыть – никто не знал, что агрессор пойдет на использование чрезвычайно опасного оружия, которое действует до 22 км в высоту. Никто не знал, что военный экипаж настолько напьется их русской водки, чтобы выстрелить по пассажирскому судну, зная, что выше 10 тыс. м – исключительно гражданская авиация.

- Все же СБУ и другие спецслужбы знали, что на территории Украины есть российские "Буки"?

- Не знали и представить не могли. Когда агрессор ведет против тебя войну и совершает акт агрессии, а еще и совершает теракт, то, безусловно, это то преступление, которое надо расследовать, и всю эту доказательную базу выложить в суде во время публичного судебного заседания. Мое убеждение: сейчас нечего волынить, а надо инициировать и проводить суд, вручить подозрение, наконец. Украинскому следствию, нам, никто не мешает сейчас объявить подозрение гражданину России, этому печально известному террористу Гиркину. Мы даже установили его адрес. Если Украина будет действовать так (через суд, через объявление подозрений и через расследование теракта на нашей территории), тогда у нас не будет сомнений на международном уровне, и тогда родственники всех погибших успокоятся и услышат правду из украинского суда. Но это не исключает важности создания и международного трибунала, потому что пострадали граждане пяти стран. С первого дня после этого теракта и акта агрессии, я как профессиональный дипломат убежден, что международный трибунал мы как страна-основатель ООН вправе и требовать, и инициировать. Была сессия Генеральной ассамблеи, и это огромный для нас успех, что мы во второй раз со времен восстановления независимости станем непостоянным членом Совбеза ООН. Но я бы сразу заявил, что мы идем с повесткой дня: освободить Надежду Савченко и других людей, которых похитили, и они сидят в Москве, и второе – международный трибунал по акту военной агрессии против "Боинга" в украинском небе, совершенном на нашей территории.

2

Re: Інтерв'ю з Валентином Наливайченко.

- На засіданні комісії з корупції, де ви були присутні, йшлося про офшорні рахунки народного депутата Кононенка, і що на ці рахунки перераховуються гроші. Де початок цього ланцюжка? Хто перераховує йому гроші?

- Суть політичної корупції в Україні полягає в тому, що люди у владі продовжують займатися бізнесом. Ми для них і вся держава – величезне корито, як вони собі це уявляють, і вони викрадають гроші з економіки. Зараз він, той депутат, проводить співбесіди за хабарі з керівниками підрозділів СБУ, митниці, податкової. Чого це всі приховують? Нема чого приховувати. Ми прийшли на комітет, він був викликаний, його допитали. 100% депутатів, членів комітету Єгора Соболєва, коли побачили і заслухали це все, проголосували за те, щоб нарешті ГПУ порушила кримінальне провадження і слідчим шляхом з’ясувала, що це за гаманці політичної корупції, заховані в офшорах. Чому, перебуваючи у ВР, на величезних посадах і входячи майже щоночі в "перший кабінет", людина продовжує перераховувати туди гроші, потім відмиває через латвійські й австрійські банки та отримує мільйони доларів вже в австрійських банках. Після засідання комітету вже міжнародне розслідування вийшло на те, що саме ці офшори і цей, який розглядався на комітеті, і ті самі українські корупціонери цим займаються ще з 2011-2012 рр. і мають пряму причетність до перевезення літаками (в тому числі власними літаками, які зареєстровані в Австрії) політичної верхівки Януковича: Арбузова, Саламатіна та інших. Доказова база теж вже викладена британськими журналістами. Але що вражає мене і людей, які були зі мною на Майдані Незалежності 18-20 лютого минулого року, що саме в ці дні, саме ці люди своїм літаком вивозили на Відень поплічників Януковича, ховали їх від Майдану разом із золотом, з їхніми батонами золотими, з готівкою. І навіть австрійці відмовили в посадці літака. І цей елемент чомусь жодними разом в жодному слідстві Генеральної прокуратури не розслідується. На моє переконання, те, що ми опублікували стосовно одного офшору, то вилізла тепер ще й ця складова злочину. Вона має бути теж розслідувана. І це величезне павутиння корупції можна і треба розслідувати і розрубати. Чому я втрутився в цю справу, чому я пішов своїм ім’ям, своїм підписом на всі міжнародні організації і на наші правоохоронні органи? Тільки тому, що так виглядала справа Лазаренка.    Саме так він викрадав спочатку гроші, потім створив в Антигуа і Барбуда величезний банк на 700 млн українських грошей, і після цього гроші так і не повернули в Україну. Час діяти тут і зараз, для того щоб повернути вкрадене кононенками та іншими в український бюджет. Це сотні мільйонів доларів. Потім влада поміняється, він збіжить в якийсь Липецьк чи Москву, і ми його знову ніколи не знайдемо.       

- Ці гроші йдуть з держпідприємств? Ці фінансові потоки виймаються з державного бюджету?

- Це здирництво з бізнесу, хабарі за призначення на посади, з державного бюджету, з банківської системи. Подивіться, яка відбувається імітація: нібито закриваються банки. А активи банківські куди? Рефінансування де? Молодець депутат Ар’єв, що порушив питання про рефінансування банків. Але ж де ці гроші, мільярди? У цих офшорах. Так поруште кримінальне провадження, і ви через один-два офшори побачите схеми, побачите головних бухгалтерів олігархічної групи, їхні сервери. На комітеті це все пролунало, і депутати дуже швидко розібралися. Жодного сумніву, і всі 100% вимагають тепер: розберіться, а головне, поверніть все, що було викрадено. Гривня девальвована втричі. Чому? Загальні розмови. У МВФ беруть знову борги. У мене відповідь: ви разом з МВФ розсекретьте всю інформацію про власників цих офшорів. Рахунки в Австрії не треба розсекречувати, вони і так відкриті. Треба тільки шляхом слідства заарештувати рахунки і гроші повернути в український бюджет.   

- Хто повинен довести до кінця справи проти народних депутатів, які почала австрійська, латвійська прокуратури тощо?

- Латвійці вже працюють. А генеральний прокурор України має доручити, щоб було розпочато розслідування, кримінальне впровадження, й одразу мають бути підписані санкції на правоохоронні органи України, на Держфінмоніторинг. І звернення мають бути на латвійські, австрійські органи та до ФБР США з тим, щоб заарештувати гроші олігархічної групи і повернути в Україну.  Я ж звернувся, і ніяких проблем для мене як для громадянина немає. Коли не порушується кримінальне провадження щодо політичних корупціонерів у владі, все інше можна і треба вважати імітацією боротьби з корупцією. Затримали одного з керівників одеської митниці. Де вона? Не можна збігти, коли тебе затримує підрозділ, якщо не дали за гроші відпустити.

3

- Нам весь час кажуть, що професіонали тепер не потрібні, а потрібні молоді, красиві, чесні обличчя. У нас спецслужби очолювали люди, які не мали прямого стосунку до СБУ: Турчинов, Хорошковський, ви. Чи не є це однією з причин, що справи йшли не дуже добре у СБУ?

- Турчинов був одним із найпрофесійніших, найпринциповіших керівників. На жаль, недовго. Тодішній президент не зміг витерпіти гострої і принципової роботи. Що стосується мого призначення, то, дійсно, я тоді був послом у Білорусі, і президент Ющенко перевів мене на першого заступника служби. Це був політичний жест для реформування СБУ з двох причин: міжнародний досвід, яким я володів дуже добре, і принципова деКаДеБізація відомства. І тоді ми змогли з молодими людьми це зробити. Я не відкидаю цього принципу і завжди його використовував: ми взяли молоду команду на розсекречення архівів. Українська контррозвідка після Революції гідності – вся молода. Але СБУ потребує не стільки розмов про персоналії, скільки реального реформування і посилення контррозвідки та боротьби з тероризмом. Треба набратися, нарешті, мужності і зробити висновок, що СБУ не має займатися економічними злочинами, контрабандними, бо це дублювання функцій. Замість цього має постати Антикорупційне бюро. Треба припинити саботаж і дати бюро запрацювати. Антикорупційного прокурора хоча б призначити. Я переконаний, що настав час відкритих конкурсів, настав час, щоб спецслужби і правоохоронні органи були незалежні від політики, від політичних сил, від глав політичних партій. Відповідальність має бути пряма – на парламент і підконтрольність громадськості, тобто відкритість будь-яких результатів.   

- Ви кажете. що претензій до контррозвідки немає. А які у них успіхи?

- Успіхи – це сотні затриманих сепаратистів, ГРУшників, ФСБешників російських і всіх інших людей, які підривають нашу національну безпеку. Я вже не кажу про величезні вилучення зброї. А після Майдану ми зіткнулися з масштабним зрадництвом всіх екс-керівників часів Януковича, яких він розставив жорстко по всіх вертикалях.   

- А чому немає судів над усіма цими затриманими?

- У СБУ було десятки судів. І це успіх тих, хто це робив. Це десятки засуджених на величезні терміни. І скажу про те, що вистраждала наша держава: це Центр звільнення викрадених наших людей. Ми його створювали після зустрічі з матерями, і було прийнято рішення, що частину тих, хто вчиняли серйозні злочини, ми обмінювали на наших людей. Ще 153 людини, наших, перебувають у полоні як заручники. 

- Глава СБУ – це завжди людина президента. Що ви не поділили з президентом Порошенком?
- Ми нічого не ділили. І до останньої хвилини я на посаді працював і доповідав президенту напряму. А от після пожежі на нафтобазі "БРСМ-Нафта"(їх всього три нафтобази, одна з них згоріла 8 червня) я запросив групу ФБР США. Офшори ті самі кляті, на які викрадали, в тому числі й ця група, при "кришуванні", злочинному сприянні керівництва Генеральної прокуратури. Це все задокументовано, стоїть мій підпис, і було одне єдине прохання: "Петре Олексійовичу, нехай генеральний прокурор порушить кримінальне провадження, адже фахівці ФБР прибули, давайте раз і назавжди рубанемо сокирою хоча б по цьому гаманцю корупції і викраденню грошей". Але між нами пробігла чорна кішка корупції. За п’ять годин мене викликають на допит до Генеральної прокуратури для того, щоб я віддав документи і заткнувся. Тоді для мене як для будь-якого нормального українця стояло питання: залишатися далі (але тоді люди і про мене б так само говорили, як говорять про сьогоднішню владу) або зайняти принципову позицію і піти? Я зараз з позиції громадського середовища разом з однодумцями антикорупційний рух створив.

- А не можна було залишитися і зайняти принципову позицію?

- Зайняв, підписав. Але все одно:  "Іди". Тоді в мене одне тільки прохання: дайте хід розслідуванню. До цього часу кримінальної справи не має. За згорілою нафтобазою стоять чотири офшори: з них два сінгапурських, це вже не я виявив і, на жаль, не українське слідство, і два, власниками яких є російські компанії. Це не привід для того, щоб діяти? Чотири місяці вже минуло.

4

- Какие именно доказательства вы передали в прокуратуру об участии российских граждан в убийстве наших граждан на Майдане? И кто конкретно у вас принял эти доказательства?

- Мне очень тяжело и обидно слышать, что на самом деле сейчас стреляют в спину во второй раз нам, людям, которые были на Майдане. Небесную сотню расстреляла не Небесная сотня – остановитесь и опомнитесь. Я называю один день своей работы в СБУ – 8 мая этого года. В этот день я подписал на Генерального прокурора Украины и официально передал все, что наработали новые офицеры СБУ, два пакета документов. Первый под номером 467, в котором официально информировали ГПУ о предъявлении подозрения и задержании офицерами СБУ сепаратиста, которым руководил помощник Суркова. Его фамилия Ардзинба, который вертит до сих пор или пытается вертеть сепаратистским шабашем в Одессе. Второе письмо № 468, в котором я как руководитель СБУ четко излагаю и посылаю доказательную базу о 20 и 21 февраля 2014, о приезде Суркова. На самом деле это Дудаев Асламбек, гражданин РФ (возможно, не прочитали, не поняли, хотя там все фамилии упомянуты), вместе с шестью офицерами и генералами ФСБ РФ. За государственные средства, за бюджет они встречались с Якименко и жили на объекте СБУ. Их сопровождал арестованный с первых дней моей работы в должности председателя СБУ один из бывших руководителей СБУ, генерал Бик. Также задокументировано и передано на второй странице этого письма под № 468 то, в каких кейсах, какие именно снайперские винтовки и где ФСБэшники вместе с Сурковым держали и перевозили. Я прошу всех понять, что это – рубикон. Мы не дадим вам заврать это дело. Все адвокаты Небесной сотни имеют все эти материалы. Во-вторых, все эти материалы я подписывал и передавал не только в ГПУ. В парламентских комитетах, у народных депутатов генерала Кожемякина, генерала Бухарева все это есть.

5

- У вашому підпорядкуванні було понад 4000 співробітників управління "К". Чому не було жодного гучного вироку?

- Були. Але правда полягає в тому, що від початку цього року вже цей парламент змінив законодавство і позбавив СБУ, в тому числі і "К", функцій органу по боротьбі з корупцією. Тобто приміщення, люди, оперативна діяльність залишилися, але жодного кримінального провадження чи підозри СБУ виписати не може. Я переконаний, що не виправдала себе система, коли на кожного керівника підрозділу "К" були призначені люди особисто після співбесіди з президентом України. Я в цих співбесідах участі не брав, але отримав цих людей. Саме результати, точніше, їх відсутність, підтвердили, що це непрацююча система. Треба вертатися до системи конкурсного відбору, фахових призначень, а не призначень політичних, та ще й в одному кабінеті і за закритими дверима. Що стосується конкретних керівників, яких я звільнив за відсутність результатів роботи, то на другий день після мого звільнення вони всі були відновлені на посадах. Хоча і сам президент, і все керівництво держави, та і я теж справедливо критикували і казали, що не було серйозних результатів у роботі по боротьбі з контрабандою. Треба казати, що боротьба з контрабандою – це боротьба з політичною корупцією, а не з одним офіцером СБУ.

6

- У 2010 р, коли Янукович вас звільнив з голови СБУ, ви очолили партію "Наша Україна". Чому ви потім пішли в "Удар"?

- Я подав заяву на другий день після інавгурації Януковича. І для мене це було принципово – моє місце тоді було точно не там. Після цього я рік був в неурядовому середовищі: "Оновлення країни", громадська організація. Тоді було багато молоді, а коли ця команда прийняла рішення підтримати шанс на оновлення "Нашої України", я разом з друзями, однодумцями  пішов в "Нашу Україну". Ми пішли для того, щоб об’єднатися в комітет "Опору диктатурі", і, власне, на цих позиціях і перебував там.

- У пресі багато обговорювалося про зв'язок "Удару" з Фірташем і Льовочкіним. Що ви знаєте про це? Ким повинні були стати в цьому майбутньому уряді Льовочкін і Фірташ?

- Не знаю,  і цього за моєї участі в усякому разі не було. Хай ті люди, які там були у Відні,  в тому числі і Стець, скажуть, про що саме вони там говорили. Ми за кордоном не працюємо.  Я про це прочитав в австрійській пресі. Віталій Кличко жодного разу голосувати за Фірташа, за Льовочкіна, за будь-який енергетичний проект не давав. Фракція "Удар" завжди голосувала так, як і мала голосувати опозиція: жодного договірняка.

- Чому ви тоді розійшлися з Кличком?

- Віталій ухвалив власне політичне рішення, і зараз він веде боротьбу за посаду мера. Політика є політика.

- А для вас було несподіванкою, що ваша фракція буде голосувати за ваше зняття з голови СБУ?

- Ні. Більше того, я сам попросив фракцію це зробити. Президент тоді прийняв рішення, що Наливайченко не потрібен. Що тут сумніватися?

- Ви плануєте зробити свій політичний проект?

-  Ні, не планую і не роблю. Насправді, працюю у громадській організації "Антикорупційний рух". Вона зареєстрована, має міжнародних партнерів у Латвії, США, і вже з позицій громадської організації ми і далі ведемо розслідування справ політичної корупції. Ми маємо головне – підтримку, щоб тиснути на владу тут і за кордоном, щоб корупційні схеми і викрадення грошей з нашої економіки, від наших людей зупинялося зараз, заарештовувалися рахунки зараз, і щоб у цих людей у владі скасовували візи, а не чекати, коли вони знову всі втечуть за кордон.

- У нас часто громадянські рухи є трампліном для приходу в політику. Чи не є ваша ГО основою для партії?

- Молоді люди, які там працюють, вони не імітатори і точно не трамплінщики. Це люди, які вибороли право займатися реальною боротьбою з корупцією. А те, що нас об’єднує по всій країні з іншими громадськими організаціями, – це співпраця. З політичними партіями не працюємо і не об’єднуємося.

- Наскільки на даному етапі є можливою реформа прокуратури та СБУ?

- Це треба зробити, конче потрібно. Можливо чи ні – це питання до тих, хто залишився у владі і робить вигляд, що все добре. Щодо СБУ – контррозвідка, боротьба з тероризмом, фахівці, конкурси, відповідальність і прозорість у роботі. ГПУ має бути повністю реформована, замінена. У ГПУ є молоді прокурори, які вже мають право на те, щоб очищати і працювати принципово. Але генеральний прокурор має бути незалежним від політиків, він має бути залежним виключно від парламенту і від громадського контролю. Функції, які потребують ліквідації: в ГПУ це функція нагляду, функція прийняття рішення, чи передавати справу до суду чи ні, функція перевірки чи так званої наглядової діяльності за іншими правоохоронними органами. У самих правоохоронних органах мають бути інспектори, мають бути позови до суду, якщо щось не так відбувається.

- Як ви ставитеся до того, що багато ваших колег кажуть, що було порушено процедуру у справі "діамантових" прокурорів? Як ви вважаєте, найголовніше – це доцільність хабарників прищучити або важливо дотримуватися всіх законних актів?

- Я на своїй шкірі переконався, що таке дотримуватися всього і що таке телефонне право. Я переконаний, що якщо Касько так діяв, то по-іншому вже було неможливо. Бо насправді, поки не дійшли до  першого кабінету, ніхто не дав санкції діяти. Моє переконання – віддати повний мандат на переслідування, на передачу справ до суду. Це правовий шлях, але його треба затвердити законом для всіх.

- Чи потрібно нам терміново зняти з депутатів недоторканність?

- Так.

- Як часто ви буваєте за кордоном?

- Зараз не часто. Остання поїздка – до Риги для зустрічей і по роботі з Антикорупційним бюро і з бюро по боротьбі з відмиванням брудних грошей, у справах офшорів українських корупціонерів.

- На якій машині ви приїхали в студію?

- "Тойота".

- Чи шкодуєте ви, що поміняли дипломатичну службу на спецслужбу?

- Тепер – так. МЗС тих часів, коли ми працювали, це була молода команда, надзвичайно патріотична, і нам дуже щастило з міністрами.

- Чи оформляли ви в зоні АТО ветеранську пенсію?

- Ні, ніколи. І посвідчення здав, і жодною пільгою не користувався.

- Чи вербували вас спецслужби Росії?

- Ні. Вербують тих, кого можна завербувати.

- Чи вважаєте ви генерала Грицака людиною на своєму місці?

-  Так.

- Чи правда, що Ігор Кононенко курирує сьогодні СБУ, податкову, митницю?

- Так, на рівні обласних керівників. Сподіваюсь, що це не пішло вище.

- Чи є у вас охорона?

- Офіційно – ні. Але приватно одна людина працює по моїй охороні.

- Чи використовували ви літак Фірташа-Бойка для польотів до Росії та Італії, як заявляла Тетяна Чорновол?

- Ні. Пані Тетяні я б тільки одне порадив: справа ж не тільки в перетині кордону і в прикордонниках. Є багато інших професійних речей, де перевіряється, де людина перебуває. Ось одна з них: кожен в СБУ має картку, яка чітко, посекундно фіксує, коли ти і де перебуваєш у приміщенні СБУ. Тому ті дні, які є в паперах, які, можливо, їй хтось підкидає, дуже просто це перевірити. 

- Улюблений ресторан співробітників СБУ?

- Не знаю, не було часу ходити.

- Чи давав Ющенко незаконні накази прослуховувати політичних опонентів?

- Жодного разу.

- Порошенко?

- Мені – ні. Але є питання, яке стосується контрольованості зараз законності роботи департаменту оперативно-технічних засобів СБУ. І це питання дуже серйозне. Наскільки я зараз поінформований і спілкуюся з фахівцями з МВС, з інших правоохоронних органів, то роздруківки телефонних розмов політиків заносить в АП один із генералів СБУ. Ми встановимо прізвище цього генерала.

- Ваш улюблений фільм про спецслужби?

-  Не о спецслужбах. "Термінатори". Причому всі.

- Чи робили ви копію архіву СБУ, і чи зберігається вона в якомусь окремому місці?

- Ні. У мене все добре з головою, алкоголь я взагалі не вживаю вже декілька років, тому в мене і так все добре з пам'яттю.

- Три досягнення спецслужб за останні два роки?

-  Перше – здатність протидіяти ГРУ, ФСБ – найбільш озброєним і підготовленим спецслужбам – на власній території. Це не моя заслуга, а простих співробітників, офіцерів, які і зараз,  я впевнений, у полях. І вони потребують підтримки. Друге – це перехід не на КДБістські методи роботи, а на методи роботи європейських спецслужб, що визнано міжнародними партнерами.  І третє – це здатність розслідувати і протидіяти тероризму, в тому числі й міжнародному. Мі відновили всі підрозділи, які розбіглися після Януковича або були ним же знищені чи розформовані.

- Вельми дякую.

7

птах пишет:

- На засіданні комісії з корупції, де ви були присутні, йшлося про офшорні рахунки народного депутата Кононенка, і що на ці рахунки перераховуються гроші. Де початок цього ланцюжка? Хто перераховує йому гроші?

http://www.korrupcia.net/news/zlochyna- … nonenka-85

Злочина бездіяльність ГПУ по справі Ігоря Кононенка

Пройшло вже понад 3 тижні після того як комітет Верховної Ради з питань запобігання і протидії корупції одноголосно підтримав звернення до Генеральної прокуратури щодо необхідності розслідування корупційних діянь народного депутата від Блоку Петра Порошенка Ігоря Кононенка (скани звернення ви можете побачити на фото)...

При цьому, вперше документи були опубліковані журналістами ще наприкінці серпня, а потім передані до ГПУ лідером "Антикорупційного Руху" Валентином Наливайченком, ще на початку вересня.

Тобто, Генеральна прокуратура злочинно бездіє вже понад 2 місяці. Але тепер вона ігнорує звернення не тільки журналістів та громадських діячів, а й вищого органу законодавчої влади в країні.

Антикорупційний Рух

8 Отредактировано птах (04.12.2015 15:36)

ще по Кононенку :

http://112.ua/politika/andrey-denisenko … 76421.html

Андрей Денисенко: Кононенко снял Манько с розыска в обмен на обвинения против Корбана

... Кроме того, Кононенко и Манько обсуждали создание нового политического проекта, который будет конкурировать с УКРОПом и другими демократическими партиями.